Menu Zavřeno

Téma 1: JAZYK A MÉDIA

Tištěná média, rozhlas, televize, internet, sociální sítě… Všechna tato média zprostředkovávají přemíru informací, ať už věrohodných, nebo zavádějících. K nim se přidávají nedávné pokroky v oblasti umělé inteligence, například chatGPT, který umožňuje rozhovory mezi člověkem a strojem.
Jaký to bude mít dopad na jazyk?

Téma 2: EVROPA JAZYKŮ

Mozaika samostatných jazyků? Nebo křižovatka jazyků, které jsou v kontaktu a přirozeně se navzájem ovlivňují? Jazykový kontakt vede k tomu, že mnoho lexikálních výrazů je přejímáno z jednoho jazyka do druhého. Jaké jsou zdrojové, přijímací a tranzitní jazyky? A jaká je míra porozumění mezi příbuznými jazyky?
Zvláštní případ toponym: lépe v původní podobě, nebo přeložená?
Vícejazyčnost tváří v tvář globalizaci: lze určit počátky mezinárodního slovníku?

Téma 3: GRAMATIKALIZACE A DYNAMICKÁ SYNCHRONIE

V kontextu dynamické synchronie gramatikalizace umožňuje, aby se lexikální jednotka stala jednotkou gramatickou na syntaktické úrovni. Upřesníme, zda původní užití zaniká, nebo zůstává zachováno, a jak nová gramatická jednotka sémanticky zapadá do paradigmatu své syntaktické třídy. V některých případech a ve specifických kontextech může gramatikalizace zapříčinit nové lexikální užití, které se však blíží fatické funkci komunikace, tj. Užití na pragmatické úrovni.


Workshop (in English and French): FUNCTIONAL SEMIOLOGY – PAST AND PRESENT

The functional linguistics project as outlined by André Martinet was successfully developed into a fuctional semiology by notable linguists as Luis J. Prieto, Georges Mounin, Eric Buyssens, Jeanne Martinet and Anne-Marie Houdebine in the second half of the twentieth century. Recent developments in both linguistics and semiotics, however, call for a revision of both the theoretical foundations of such a semiological project and of the outcomes it can still provide to contemporary semiotics and to linguistic research as framed within semiology (an implicit tenet of Martinet’s functionalism). The present workshop will thus welcome presentations on the history of functional semiology, and of the actuality of its methods when applied to current fields of semiotics, from semiotics of culture to bio and cognitive semiotics.


Individuální příspěvky: na jiná témata

 

 

Přihlášky a abstrakty příspěvků: do 31. března 2024

Abstrakt (maximálně jedna normostrana A4, cca 1800 znaků, cca 250 slov, formát RTF) musí obsahovat název příspěvku, jméno účastníka, instituci a e-mailovou adresu. Prosíme o upřesnění, zda se jedná o příspěvek k jednomu ze tří témat, či příspěvek do workshopu (viz výše), nebo zda jde o individuální příspěvek.
Abstrakty příspěvků budou hodnoceny Vědeckou radou konference. Účastníci budou vyrozuměni o přijetí příspěvku do 31. května 2024. Druhý cirkulář bude rozeslán na začátku června 2024, a to všem, kteří  projeví zájem o účast na základě prvního cirkuláře.

Přihlášky a abstrakty zašlete organizátorům na obě následující e-mailové adresy:

SILF2024@silf-la-linguistique.org
silf2024@upol.cz